Всяко пътешествие от хиляда ли почва с първата крачка
И така от началото на първата световна война англичаните решават да развиват палубната авиация, американския опит им е известен (почти напълно забравен междувременно на родна почва). Опитите с хидро-авионосци явно показват, че това е глуха линия. Само самолети, излетели от писта, имат шанс да свършат нещо полезно. Но и американските фокуси с двайсет и няколко метрови трамплини над цевите на главния калибър (това не е е преувеличение, при калибър 380 мм т.е почти 40 см, и при дължина на цевта 50 калибъра, с добавена към това към 10 метра дължина на самата оръдейна кула. се получава над 20 метра) са път към нищото.Единственото решение са истински полетни палуби с достатъчна дължина за излитане и кацане. И от тук тръгва конфуза.
Морските стратези, повечето не видели самолет през живота си, камо ли имащи представа като как това чудо лети, подхождат мениджърски и по своему научно. Прочитат колко метра трябва на самолета да излети и да кацне, вземат типовите схеми на кораби от периода и решават чисто геометричната задача - де да наврем достатъчно дълга палуба за излитане и де да набутаме оная по-дългата за кацане.
И отново лидери на прогреса са англичаните, и отново американци и японци привидно им дишат праха, но накрая Дъ Бритиш Роял Нейви е големия губещ, изчезвайки от лицето на земята.
Първото решение е очевидно, особено като се има предвид, че се преоборудват типови за периода, мобилизирани, пътнически и товарни кораби. Всички имат обща архитектура с капитански наблюдателен мостик на около една четвърт до една трета от дължината т.е по-близо до носа. Естествено при такава архитектура на кораба, предната палуба е изградена пред мостика, а задната за кацане, изискваща повече дължина, зад мостика.
Бързо стават ясни два фактора и до днес вземани под внимание в палубната авиация:
- Предната излетна палуба е отлична идея, защото когато самолетоносачът плава с висока скорост срещу вятъра, това създава допълнителна сериозна подемна сила за излитащите самолети. До ден днешен излитането от самолетоносач, движещ се срещу вятъра на максимална скорост, е стандартна процедура. От това ще произлязат други проблеми обаче...
- Задната палуба за кацане е грешка на растежа - проблемът е капитанския мостик в средата на кораба плюс корабните димоходи малко зад него. Първият създава мощни завихряния на въздуха, вторите усилват ефекта, добавяйки задушливи и непрогледни сажди към проблема. Кацащите самолети са запокитвани зад борда от вятъра, а самите пилоти нищо не виждат и почти се задушават от пушека.
Избързвайки малко напред - всичко касаещо самолетоносача, палубните самолети и как двете се връзват заедно е изтествано по метода на скъпоструващи проби и грешки (поредното корабно недоразумение). Обикновено се казва "пари нема, действайте", но в случая с британския флот тогава явно работи друг принцип - "пари има, пробвайте".
Явно нещо с класическата корабна архитектура не е така. Отговорът е очевиден - да се преместят (дребен детайл, тия неща не могат просто да се махнат) капитанският мостик и димоходите, а двете палуби за излитане и кацане да станат една обща. Само един допълнителен въпрос за отговор - а къде да заврем тия димоходи и капитанския мостик? Все пак те не са за украса и не могат ей така да бъдат махнати. Без съмнение отговорът на този, или по-скоро тези два въпроса, става една от основните движещи сили за корабните архитекти през следващите над двадесет години.
Това в перспектива ще роди "класическият самолотеносачен дизайн". Но пътят е дълъг и трънлив, или според източната философия - "всеки трябва да преодолее своето лично дао". Въобще тия източни мъдреци са много умни, само не знам защо си купуват костюми от Версаче тогава?!?
No comments:
Post a Comment